A kisvállalati adó - a korábbi 2016.12.31-én lecserélt verziója helyett - amely helyenként sejtésekkel operáló és kevesek által magukévá tett adózási rendszer volt -a jogszabályalkotó a KIVA 2017 képében most egy frissített kiadással rukkolt elő.
Frissítve: 2018.10.21.
A KIVA 2017 törvény - a túlzásba vitt évek közti átstrukturálások miatt már évjáratokkal jelöljük, mint a bort - alapvetően megalkotta a permanensen fejlesztő, növekedő, embereket foglalkoztató és egyidejűleg karitatív jellemzőkkel bíró vállalkozó archetípusát.
A KIVA rendszer legfőbb alapvetése az, hogy a tulajdonos alkalmazottakat foglalkoztat, beruház, tőkét emel de a befektetése beérett gyümölcsét inkább a fán hagyja, vagyis nem különösebben kacérkodik az osztalékfizetés gondolatával.
Ki választhatja a KIVA-t?
Szinte minden cégformában működő vállalkozás az egyéni cégtől a bt-n, kft-n, Zrt-n keresztül a külföldi vállalkozóig.
Milyen feltételekkel választható a KIVA?
- ha a cég létszáma legfeljebb 50 fő
- ha az összes bevétele legfeljebb 1000 millió Ft
- ha az adószámát adóhatóság korábban nem törölte
- ha a mérleg fordulónapja: december 31.
- ha cég mérlegfőösszege nem több mint 1000 millió Ft
Korlátozások:
A kapcsolt vállalkozások esetén a fenti paraméterek az összesített adatokra vonatkoznak. Az, hogy egy vállalkozónak vannak-e kapcsolt vállalkozásai, ahhoz bizony át kell tekintenie a saját és a rokonságában fellelhető vállalkozások kapcsolati hálóját. Ezután értő szemmel át kell tanulmányoznia a társasági adó törvényt és a Ptk-t. Itt már jó eséllyel indulhat a vállalkozó jogi karrierje.
Az egymillió Ft adótartozást magáénak tudó vállalkozó se nagyon kacsintgasson a KIVA felé, mert viszonzatlan lesz a szerelem.
De térjünk vissza a KIVA vonzerejére.
A KIVA az alábbi adókat váltja ki:
- a szociális hozzájárulási adót
- a szakképzési hozzájárulás
- a társasági adót
Az adó alapja a személyi jellegű ráfordítás néhány adóalap módosító tétellel fűszerve. És máris indul a KIVA-s vállalkozó jogi, számviteli és társadalombiztosítási karrierje! A fogalmak meghatározásához a társadalombiztosítási,- személyi jövedelem adó,- számviteli,- társasági adó törvény és utoljára de nem utolsó sorban a Ptk. ide vonatkozó részének elmélyült tanulmányozására lesz szükség.
Ha eddig eljutottunk, és értjük a fenti tartalmakat, akkor következhet a KIVA adóalapjának finomhangolása. Néhány adóalap módosító tétel a teljesség igénye nélkül:
- tőkekivonás/tőkeleszállítás
- adóévi osztalék a növelő oldalon (a fentebb már említett fán maradó gyümölcs)
- kapott osztalék a csökkentő oldalon
A KIVA korábbi szabályozásából kigyomlált pénzforgalmi eredmény iránti nosztalgiából vagy sem, de egy a pénztárral bíbelődő adóalap módosító tétel azért bónuszként megmaradt.
Ez a vállalati pénztár értékének un.˝ mentesített˝ értéke mint a számítás alfája és ómegája. Akit a részletek érdekelnek forduljon bizalommal a KIVA-törvényhez. A legjobb megoldás, ha modern korunkban a kedves vállalkozó elfelejti a készpénzes fizetési módot és átvált bankkártyás üzemmódra.
KIVA vagy nem KIVA?
Ha Ön olyan vállalkozás tulajdonosa amely egyre növekvő létszámmal egyre növekvő bérköltséggel, befektetési igénnyel bír és a képződő vállalati nyereséget nem feltétlenül szeretné teljes körűen magáévá tenni akkor a KIVA az Ön adózási rendszere.
Ha Ön olyan vállalkozás tulajdonosa és alkalmazottja is egyben aki a fentieken túlmenően osztalékban is érdekelt akkor is a KIVA az Ön adózási rendszere.
A KIVA előnyei:
- ez egy újratervezett adózási struktúra mikro- és kisvállalkozásoknak ahol az adóalap kalkulációja viszonylag egyszerű ha nincsenek az adóalap módosítására okot adó események
- az adóalap és a KIVA mértéke független a cég árbevételétől és nyereségétől
- negyedévente kell adóelőleget fizetni egzakt és tervezhető adóalapra
- év végén az előlegek és a tényleges adó különbözete rendezhető mindkét irányban
- a HIPA-nál választható egy speciális adómegállapítási módszer
- valamivel jobbra sikerült mint az elődje, ha ezt lehet előnyként leírni
A KIVA hátrányai:
- elmélyült számviteli, adójogi, cégjogi ismereteket feltételez
- a számviteli rendszert továbbra is teljes gőzerővel működtetni kell, sőt azt a KIVA -előleg megállapításához év közben is naprakészen kell tartani.
- a beruházások adóalapcsökkentő tételként való érvényesítése inkább tankönyvekben létező mintapéldához hasonlítható nem sok köze van a valósághoz. Bekövetkeztéhez kis túlzással a csillagok megfelelő együttállása is szükséges.
- az adóalap korrekciós tételek szétzilált szabályozása teljes mértékben annullálja a viszonylag egyszerű adóalap számítási eljárást.
KIVA - Kisvállalati adókalkulátor
A KIVA részletes szabályait az alábbi dokumentumok tartalmazzák:
KIVA szabályok, 2012. évi CXLVII. törvény
Jogi nyilatkozat: előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a blog már nem aktuális. Az intellaccount kft mindent megtesz a tanácsok pontosságáért és hasznosságáért, de tartalmukért és a betartásuk következményeiért felelősséget nem vállal.
Az oldalon és a blogban közzétett információk és következtetések tájékoztató jellegűek és nincsenek tekintettel az olvasók egyéni igényeire és adójogi helyzetére. A közölt adatok teljességéért, pontosságáért, valamint aktualitásáért az intellaccount Kft nem vállal felelősséget. A közzétett információk nem minősülnek továbbá tanácsadásnak (adó-, jogi- vagy egyéb tanácsadásnak), és ezáltal nem helyettesítik a társaságunk szakértőivel folytatott személyes megbeszélést. A jelen honlapon feltüntetett linkeken keresztül elérhető weboldalakon található információk alapján hozott, illetve az azokra alapozott üzleti döntésekből eredő károkért az intellaccount kft nem vállal felelősséget.